Na co zwracać uwagę przy wyborze akcesoriów kuchennych?

Każda kuchnia jest wyjątkowa, dlatego dobrze jest mieć także takie garnki, które będą mogły być używane na różnej płycie kuchennej. Warto też zainwestować w takie naczynia, które będą mogły nam służyć przez długie lata. Obecnie bardzo modne są naczynia żeliwne, w których można gotować różne potrawy. Dobrze więc jest wiedzieć, jak wybrać garnek żeliwny, który jest dostosowany do naszych potrzeb.

Czym kierować się przy wyborze garnka żeliwnego?

Warto pamiętać o estetycznych i praktycznych walorach garnka, dzięki czemu można dopasować go do całości aranżacji, jaką mamy w kuchni. Dobrze jest pamiętać też o rozmiarze garnka, gdyż w ten sposób możemy dobrać go do różnych potraw, które będziemy gotować. Duże znaczenie ma również pokrywka i rączki garnka. Ważne jest, by żadne elementy garnka nie nagrzewały, gdyż możemy w ten sposób zawsze sięgnąć do naczynia i zdjąć go z kuchenki. Dobrze także pamiętać o kolorze garnków, gdyż dzięki temu, możemy stworzyć piękny zestaw naczyń.

Jak korzystać z garnków żeliwnych?

Gdy już wiemy, jak wybrać garnek żeliwny, to dobrze jest wiedzieć także, jak należycie trzeba się z nim obchodzić, by można było z niego długo korzystać. Przed pierwszym użyciem należy przemyć go wodą z solą lub olejem i dokładnie gąbką rozetrzeć substancję po powierzchni garnka, a następnie trzeba go dokładnie zalać wodą. Bardzo ważne jest też to, by w żadnym wypadku nie myć gorącego żeliwnego garnka. Nie można również go polewać wtedy zimną wodą. Trzeba poczekać, aż garnek ostygnie.

Czy garnki żeliwne trzeba impregnować?

Garnki żeliwne trzeba impregnować co jakiś czas, by nic się z nimi nie stało w trakcie dalszego użytkowania. Gdy chcemy dobrze zaimpregnować garnek, to trzeba nasmarować uchwyty oraz powierzchnię naczynia olejem rafinowanym, a następnie wyparzyć go w piekarniku ustawionym na 250 stopni Celsjusza, przez około trzydzieści minut do godziny. Następnie naczynie trzeba odstawić do wystygnięcia.

Gdy będziemy dobrze dbać o nasze naczynia żeliwne, to będą one mogły nam służyć przez kilkanaście sezonów.

Przykłady garnków żeliwnych do obejrzenia omówionych w artykule znajdziesz tutaj: https://ostry-sklep.pl/garnki-zeliwne