Czym są ekspresy kolbowe?

ekspres do kawy

Kolbowe ekspresy do kawy to rozwiązanie funkcjonalne, a zarazem ekonomiczne. Są one zwane ręcznymi lub manualnymi. Ich obsługa uzależniona jest od wielu różnych czynników. Można wyróżnić modele profesjonalne, a także domowe. Różnią się one między sobą parametrami. Wiadomym jest, że ekspresy do kawiarni, czy też restauracji muszą być o wiele bardziej wydajne. Są one intensywnie użytkowane, a więc duże znaczenie ma jakość zastosowanych tworzyw. Wykorzystane komponenty powinny być wytrzymałe, a także odporne na warunki otoczenia.

Ekspres dla miłośników mielone kawy

Kolbowy ekspres do kawy prosto ze sklepu Sferis obsługuje wyłącznie kawę mieloną. W takiej sytuacji można samodzielnie zmielić ziarna lub zakupić gotową kawę mieloną. Wybór zależy wyłącznie od osobistych preferencji. Należy mieć świadomość, że taki napój różni się pod względem smaku oraz aromatu od kawy ze świeżych ziaren. Dla niektórych osób może być to minusem.

ekspres do kawy

Warto wiedzieć, że gotowe kawy mielone są łagodniejsze dla sprzętu. Zmniejszają one ryzyko zatkania kolby. Ponadto nie trzeba tracić czasu na mielenie ziaren. Wadą jest jednak nieco gorszy smak. W każdej kolbie ekspresu znajduje się sito. Może być ono podzielone na dwie części – w takim przypadku jednocześnie można przygotować dwie filiżanki kawy.

Mechaniczna dysza spieniająca

Zdecydowana większość ekspresów kolbowych posiada mechaniczną dyszę spieniającą. Dzięki niej można przygotować kawę białą. Jest to również doskonała opcja dla tych, którzy lubią dodawać mleko do kawy. Znacząco zwiększa to zakres zastosowań urządzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować cappuccino, czy też latte.

Jeśli chodzi o ceny tego typu ekspresów, to są one dość zróżnicowane. Najprostszy model do użytku domowego można zakupić za około 200-300 zł. Cena profesjonalnych urządzeń zwykle przekracza 1000 zł. Nie każdy będzie zadowolony z konieczności ręcznego przygotowywania kawy. Może być to problematyczne w sytuacji, gdy nie ma się zbyt dużej ilości wolnego czasu. Niektórzy uważają jednak mechanizm półautomatyczny za wielką zaletę.