Wydajność świetlówki liniowej – jakie są koszty?

świetlówki liniowe

Świetlówka liniowa to rodzaj lampy fluorescencyjnej, która wykorzystuje statecznik elektroniczny do sterowania prądem elektrycznym dostarczanym do lampy. Lampa taka zawiera szklaną rurkę wypełnioną parami rtęci pod wysokim ciśnieniem, która jest pokryta cienką powłoką fosforową. Gaz fluorescencyjny w lampie wzbudza powłokę luminoforową, powodując emisję światła widzialnego.

Jak działa świetlówka liniowa? Jaką ma wydajność?

świetlówki liniowe dulux
świetlówki liniowe kupimy w sklepie Hurtownia Światła

Wydajność świetlówki liniowej jest znacznie wyższa niż żarówki wolframowej. Jest kilkakrotnie wyższa niż konwencjonalnych lamp żarowych. Typowo ma średnią wydajność około 90 lumenów na wat. W rezultacie zużywa o 90% mniej energii i wytwarza o 90% więcej światła przy tej samej mocy.

Można ją ściemniać. Balast składa się z elektronicznego statecznika i obwodu ograniczającego prąd rozruchowy. Obwód ograniczający prąd rozruchowy – nazywany również obwodem ochrony przeciwprzepięciowej – uniemożliwia lampie skoków mocy, gdy statecznik elektroniczny włącza lampę. Lampy tego rodzaju mają średnią żywotność około 12 000 godzin.

Świetlówki liniowe zawierają rtęć, która może być bardzo szkodliwa, jeśli zostanie uwolniona do środowiska. Z tego powodu, powinny być używane tylko w zamkniętych oprawach, gdzie ryzyko stłuczenia jest niskie, a nie w miejscach, gdzie dzieci mogą mieć z nimi kontakt.

Koszty i zużycie energii przez świetlówki liniowe

Koszt zakupu jest niski, dlatego warto rozważyć kilka innych czynników: świetlówki liniowe zużywają mniej energii niż żarówki, więc zapłacisz mniej za energię elektryczną każdego miesiąca. Wytwarzają światło podobne do żarówek, więc nie zauważysz żadnej różnicy w odbiorze. Temperatura barwowa jest dowolna. Miara Kelvina (K) określa kolor światła wytwarzanego przez źródło światła – można ją sprawdzić na opakowaniu.