Szafy chłodnicze – czym się kierować przy zakupie?

Szafy chłodnicze - czym się kierować przy zakupie

Szafy chłodnicze, w odróżnieniu od zwykłych lodówek, wykonane są do długotrwałego przechowywania produktów i towarów pod stałym, wysokim obciążeniem. Znajdują zastosowanie w placówkach handlowych, barach, laboratoriach medycznych i przemyśle. Są łatwe w naprawie, ale nie są tak powszechnie dostępne jak domowe lodówki. Mają one bardziej precyzyjny system sterowania. 

Cechy modeli szaf chłodniczych

Wiele osób dość często myli szafy chłodnicze z zamrażarkami. Te ostatnie są montowane z komponentów i prefabrykatów na miejscu w celu bezpośredniego wykorzystania. Mogą być instalowane we wszystkich rodzajach placówek handlowych. Z kolei szafy chłodnicze z Gastronet24 mają większą pojemność i są gotowe do użycia zaraz po rozpakowaniu. Te systemy chłodnicze są przeznaczone do węższego zakresu zastosowań niż domowe systemy chłodnicze.

wnętrze szafy chłodniczej

Szafy chłodnicze występują w kilku odmianach:

  • Niskotemperaturowe;
  • Średniotemperaturowe;
  • Uniwersalne.

Te pierwsze działają w stałym zakresie temperatur od minus osiemnastu do zera. Najlepiej nadają się do przechowywania zamrożonych produktów przez długi czas. Szafa chłodnicza średniotemperaturowa najczęściej utrzymuje temperaturę od zera do minus dziesięciu. Nadaje się do czasowego przechowywania żywności i towarów w hermetycznie zamkniętym pojemniku. Uniwersalne modele chłodnicze zostały zaprojektowane z myślą o utrzymaniu świeżości produktów. Zakres temperatur wynosi zazwyczaj od minus pięciu do plus pięciu. Do przechowywania idealnie nadają się schłodzone ryby, świeże mięso i warzywa.

Wspomniane wcześniej szafy chłodnicze cieszą się największą popularnością wśród klientów, jednak nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb. A powodem jest to, że niektóre rodzaje produktów wymagają specyficznego przechowywania. Wymaga to znacznych różnic konstrukcyjnych w szafach chłodniczych.