Rodzaje lamp sodowych

Lampy sodowe zaczęto stosować już w latach 30. XX wieku. Lampy te wyróżniają się pomarańczową barwą światła. Przez wzgląd na lepsze parametry w zakresie wydajności i niską zawartość rtęci, lamy sodowe z czasem zastąpiły lampy rtęciowe.

Rodzaje lamp sodowych

Oczywiście współczesny rynek oferuje wiele modeli lamp sodowych takich jak niskoprężne, wysokoprężne oraz lampy typu soda biała. Otóż lampy sodowe niskoprężne posiadają szklany jarznik.

Jarznik ten zawiera metaliczny sód oraz mieszkankę gazów pomocniczych. Zapłon lamy spowodowany jest przez wyładowania w gazach pomocniczych. Dzięki tym gazom możliwe jest wygenerowanie słabszego światła. W dalszej kolejności powstają opary sodu, które daje światło właściwe. Lamy sodowe niskoprężne nie są wrażliwe na zmiany temperatur.

Z kolei lampy sodowe wysokoprężne także wyposażone są w jarznik, aczkolwiek wykonany on jest z materiałów ceramicznych. Warto zaznaczyć, że w przypadku tych lamp jarznik został wzbogacony o sód, rtęć, argon oraz ksenon.

Dobry zakup

Podczas zapłonu ksenonu również dochodzi do wyładowań, ale dopiero po rozgrzaniu jego w oparach sodu oraz rtęci transmitowane jest strumień świetlny. Z pewnością lamy sodowe wysokoprężne są trwałe i skuteczne.

Natomiast lampa sodowa biała jest jednym z rodzaju lamp wysokoprężnych, która cechuje się doskonałą jakością światła oraz precyzyjnym odwzorowaniem barw. Ten rodzaj barwy, jak sama nazwa wskazuje, świeci białym światłem.

Czy warto kupić lamy sodowe?

Lampy sodowe można kupować w sklepach oraz hurtowniach, a żarówka sodowa znajduje się w wielu sklepach z asortymentem elektrycznym. Największą zaletą lamp sodowych jest ich długi czas działania i trwałość. Co więcej, niekwestionowanym atutem tych lamp jest ich niska cena.

Naturalnie każdy klient sam decyduje, czy warto kupić i zainwestować w lamy sodowe.