Przygotowania do pieczenia pizzy

Przygotowanie domowej pizzy to przyjemność dla każdego kochającego kulinaria. Ten włoski przysmak dzięki swojej prostocie może być przyrządzony przez każdą osobę w wielu różnych odmianach. Podstawą jest stworzenie ciasta.

Różnorodne ciasta

Dobre i szybkie wykonaniu ciasto na pizze może być stworzone na wiele różnych sposobów. Ciasto klasyczne, z mąki orkiszowej, na zakwasie bez drożdży, na cienkim cieście, bezglutenowe, a nawet na patelni.

To, na jaki rodzaj ciasta się zdecydujemy będzie zależne od dostępnych składników, czasu, który chcemy poświęcić na wykonane ciasta oraz naszych preferencji żywieniowych.

Ciasto klasyczne

Decydując się na klasyczne rozwiązanie będziemy potrzebować kilku składników, które znaleźć możemy w każdej domowej kuchni. Będzie to:

– mąka pszenna

– drożdże

– woda

– szczypta soli

– odrobina cukru

Jeżeli jednak lubimy nieco poeksperymentować do naszego klasycznego ciasta możemy zdecydować się na dodanie takich składników, jak:

– oregano lub zioła prowansalskie

– oliwa z oliwek

– słód jęczmienny

Wybór dobrych składników

Niezależnie od tego, jakie danie przygotowujemy powinniśmy zawsze dążyć do wyboru jak najlepszych składników. W przypadku mąki pszennej najlepiej wybrać mąkę typu 450 lub 550. Ciasto na takiej mące jest ciężko „zepsuć”

W przypadku drożdży w sklepach mamy do wyboru trzy rodzaje. Drożdże świeże, suszone i instant. Główną różnicą między nimi jest ilość wody, Do wyrobu ciasta na pizzę zaleca zastosowanie świeżych drożdży, które zostały pozbawione około 30% wody.

Przygotowanie zaczynu

Należy użyć 10 gramów drożdży, w przybliżeniu 1/10 100 gramowej kostki, dodać 5 łyżek wody o temperaturze 30-40 C. Lepiej, jeżeli temperatura wody będzie nieco niższa, aniżeli użycie wody zbyt ciepłej. Wody z drożdżami dodajemy szczyptę cukru oraz łyżeczkę mąki pszennej. Rozczyn odstawiamy w ciepłe i nieprzewiewne miejsce.

Wytwarzanie klasycznej pizzy

Mieszając napowietrzamy ok. 500 gramów mąki pszennej, a następnie dodajemy wyrośnięty zaczyn i możemy zacząć wyrabiać ciasto w międzyczasie dodając pozostałą część wody. Najlepiej, aby na końcu wyrabiania ciasto nie lepiło się do rąk. Jeżeli jest inaczej dodajemy odrobinę mąki. Jeżeli ciasto jest zbyt suche i się nie lepi dodajemy więcej wody. Na samym końcu dodajemy (ewentualnie) oliwę oraz sól, przy czym sól najlepiej dodać przed samym pieczeniem. Po wyrobieniu ciasta posypujemy je mąką, tak aby nie wyschło i owinięte folią spożywczą odstawiamy do lokówki. Najlepiej na 24 godziny.