Patelnia tytanowa. Czy może uleć zniszczeniu?

patelnia

Tytan wielu osobom kojarzy się z materiałem, który wyjątkowo trudno zniszczyć. Z tego też powodu patelnie tytanowe mają opinie takich, z którymi nic złego stać się nie może. Nic bardziej błędnego. Patelnia tytanowa, dokładnie tak jak każda inna, może ulec zniszczeniu. W jakich sytuacjach patelnie tytanowe patelnie z powłoką tytanową można zniszczyć tak, że będą nadawać się tylko do wymiany?

Nieodpowiednie mycie patelni

Powłoka tytanowa na patelni jest mikroskopijnej grubości. Zapobiega oczywiście przywieraniu potraw, nie oznacza to jednak, że takiej powłoki nie można zarysować. Wystarczy mycie zbyt szorstką gąbką, by po pewnym czasie na tytanowej powłoce patelni pojawiły się zarysowania. Z czasem taka patelnia nadaje się do wymiany, bowiem smażone na niej mięso czy inne rzeczy jednak zaczynają przywierać do patelni. Powodem jest oczywiście uszkodzenie powłoki

Metalowe łopatki i inne ostre elementy

Smażąc mięso na patelni tytanowej, od czasu do czasu trzeba je przewrócić. Przy przewracaniu mięsa nie należy pomagać sobie metalowymi łopatkami czy innymi ostrymi przedmiotami, bowiem tytanowa powłoka patelni, na skutek ich używania, może zarysowaniu. Po długim czasie takiego użytkowania patelni nie będzie już ona do użytku. Tym bardziej, ze naruszona powłoka tytanowa będzie odpadać dalej, a jej drobinki mogą zanieczyszczać smażone rzeczy, które przecież potem będą przeznaczone do spożycia.

Wygięcie patelni

Przypadkowe upuszczenie patelni na twardą powierzchnię, może doprowadzić – na przykład – do wygięcia jej ścianki. Z takiej patelni naprężona powłoka tytanowa także będzie odpadać. Co więcej, może już nie być możliwości przykrycia takiej patelni pokrywką, która przecież jest dopasowana idealnie do jej kształtu.

Warto mieć tego wszystkiego świadomość i uważać, by patelni tytanowej (zobacz taką) przez przypadek po prostu nie zniszczyć.