Jaki stół wybrać — okrągły czy kwadratowy?

stół okrągły

Stół w jadalni jest istotnym elementem wyposażenia kuchni. Stół jadalny to miejsce, przy którym najczęściej gromadzi się rodzina, przyjaciele i krewni. W kuchniach, salonach i jadalniach, gdzie stół zajmuje centralne miejsce, ważne jest, aby wybrać odpowiedni kształt blatu. Wówczas nie tylko pozwoli wszystkim siedzącym przy stole wygodnie się rozsiąść, ale także sprawi, że wnętrze pomieszczenia będzie piękne i przytulne. Ogólnie rzecz biorąc, stoły okrągłe są wybierane do małych pomieszczeń, a stoły prostokątne są przeznaczone do przestronnych pomieszczeń.

W tym artykule przyjrzymy się powodom, dla których lepiej jest kupić stół okrągły, a kiedy lepiej jest preferować modele prostokątne.

Kiedy lepiej jest wybrać stół okrągły?

  • Rodzina składająca się z kilku osób. Okrągły stół jest idealny dla czterech, maksymalnie sześciu osób. Jeśli masz dwu- lub trzyosobową rodzinę, to okrągły stół jest idealnym rozwiązaniem w Twojej kuchni. Nie zajmie dużo miejsca w pokoju, a przy tym zapewni maksymalny komfort siedzenia kilku członkom rodziny. Jeśli weźmiemy pod uwagę okrągły model dla sześciu osób, to nawet przy dużej średnicy blatu stołu nie będzie wystarczająco dużo miejsca dla siedzącej przy nim osoby i zawsze będzie się ona czuła nieswojo. W takim przypadku lepszym wyborem będzie stół prostokątny lub owalny.
  • Ilość miejsc ograniczona. W małych kuchniach najlepiej sprawdza się stół okrągły rozkładany. Okrągły stół ma więcej miejsca i jeśli masz gości, łatwiej będzie się przy nim zmieścić, niż przy kwadratowym o tej samej wielkości. Okrągłe stoły lepiej wyglądają w ciasnych pomieszczeniach. Również w małych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się stół owalny, który zajmie więcej miejsca niż stół z okrągłym blatem, ale znacznie mniej niż stół prostokątny. Należy jednak pamiętać, że przy okrągłym lub owalnym blacie będzie mniej miejsca na ręce niż przy prostokątnym.

Kiedy kwadratowy blat jest najlepszym wyborem?

  • Dla dużej rodziny. Jeśli masz dużą rodzinę, najlepszym wyborem stołu do jadalni będzie stół prostokątny. Z łatwością pomieści całą rodzinę. Oprócz posiłków można go wykorzystać do zajęć twórczych, rysowania i gier. Wazon z kwiatami pięknie prezentuje się na dużym stole, nie tylko rozrzedza duży blat, ale także dekoruje całe wnętrze.
  • Częste spotkania z przyjaciółmi. W przypadku dużych spotkań z przyjaciółmi lub rodziną najlepszym wyborem jest stół prostokątny. Jego kształt, w przeciwieństwie do stołu okrągłego, pozwala pomieścić więcej niż 6 osób, ale należy pamiętać, że taki kształt wymaga również odpowiedniej powierzchni pomieszczenia. W dużej kuchni lub jadalni stół prostokątny będzie wyglądał lepiej niż stół z okrągłym blatem.