Jak dobrać patelnię do kuchenki?

Wybierając patelnię do kuchni, należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Jednym z najważniejszych jest to, jaka patelnie będzie pasować do kuchenki, na której będzie ona używana. 

Wybór patelni w zależności od rodzaju kuchenki

Próbując odpowiedzieć na pytanie: jak wybierać patelnie, należy zacząć od ustalenia, jaki rodzaj naczyń będzie odpowiedni dla konkretnej kuchenki. Wielu producentów umieszcza symbole na dnie naczyń kuchennych, aby wskazać kompatybilną płytę grzejną lub źródło ciepła. W razie wątpliwości zapytaj sprzedawcę lub sprawdź specyfikacje produktu online.  

Na płycie ceramicznej można używać dowolnych naczyń z wyjątkiem miedzianych, ze stali nierdzewnej z odsłoniętą miedzianą podstawą i szkła. Upewnij się, że patelnia ma gładką, płaską podstawę, aby zapewnić najlepszy kontakt z pierścieniem płyty. Można używać tradycyjnych patelni żeliwnych, ale należy uważać, aby nie przeciągać ich po płycie, ponieważ mogą spowodować uszkodzenia. 

Zobacz więcej

Kuchenki elektryczne są kompatybilne z każdym typem patelni z wyjątkiem miedzi. 

Możesz użyć dowolnej patelni na płycie gazowej. Wybierz lekką patelnię – patelnie z cieńszym dnem nie zatrzymują ciepła tak dobrze, jak patelnie z grubszym dnem, co oznacza, że łatwiej jest szybko przełączyć się z wrzenia na gotowanie na wolnym ogniu. Wyreguluj płomień, aby nie wystawał poza podstawę naczynia, co może uszkodzić uchwyt. 

Na płycie halogenowej można używać dowolnych patelni z wyjątkiem tych z odsłoniętymi podstawami miedzianymi. Wybierz zestaw z matowymi lub ciemnymi podstawami – jeśli są zbyt jasne i błyszczące, ogranicznik termiczny może się wyłączyć, aby zapobiec przegrzaniu.

Popularność płyty indukcyjnej

Płyty indukcyjne są coraz bardziej popularne, ale nie pasują do wszystkich garnków. Jeśli używasz niewłaściwej patelni, albo się nie nagrzeje, albo zacznie migać lampka kontrolna. Jedyne odpowiednie patelnie to te z podstawą magnetyczną, na przykład żeliwne lub ze stali nierdzewnej.

Jak więc widzisz, do każdego rodzaju kuchenki należy wybrać odpowiednią patelnię. Jeśli dobrze zadbasz o sprzęt, będzie on służył Ci przez wiele lat.

Przykłady omówionych patelni znajdziesz tutaj: https://ostry-sklep.pl/patelnie