Imbryki do herbaty wracają do łask. Czy masz już swój w domu?

imbryk z filiżanką

Herbata jest obecnie jedną z wielu rzeczy na stałe goszczących w naszych domach. Kojarząca się z rodzinnymi kolacjami, odpoczynkiem, czy innymi wspomnieniami, wciąż podbija serca swoim smakiem i aromatem. Znana już od wieków, rozprzestrzeniła się na cały świat. W każdym jego zakątku ukształtowała się inna kultura picia herbaty- o innym czasie, z innego powodu. Współcześnie, ludzie mają dużą wolność wyboru w jaki sposób i w czym przygotują ulubiony, liściasty napój. Coraz częściej sięgają po imbryki do herbaty, które swoją wygodą przekonują do siebie coraz większe rzesze fanów. Jednak wybór odpowiedniego imbryka nie jest wcale taki prosty…

Po pierwsze – materiał wykonania imbryka

Obecnie na rynku można zobaczyć wiele różnych imbryków do parzenia herbaty. Na pierwszy rzut oka wydają się być takie same, jednak różnice zobaczymy już w materiale, z którego są zrobione. Nie bez znaczenia jest, czy nasz wymarzony imbryk będzie żeliwny czy szklany. Jaka jest zatem różnica między nimi i jakie ma to zastosowanie?

  • Szklany- przede wszystkim ułatwia on kontrolowanie czasu parzenia herbaty, przez co nie stanie się ona cierpka i gorzka. Ponadto łatwo utrzymać go w czystości. Jego wadą jest to, że nie trzyma zbyt długo ciepła, studząc herbatę szybciej niż inne rodzaje. Doskonale nadaje się do parzenia herbaty kwitnącej i czerwonej.
  • Żeliwny- Ten rodzaj imbryka do herbaty dedykowany jest dla najbardziej zagorzałych fanów herbaty zdolnych do poświęceń. Żeliwo szybko się nagrzewa, więc nietrudno o oparzenia, jednak doskonale zatrzymuje ciepło, pozwalając cieszyć się smakiem ulubionego napoju przez długie godziny. Jest idealny do parzenia herbaty białej. Trzeba jednak unikać parzenia w nim herbat kwaśnych by zapobiec korozji, lecz jeśli zadbamy o jego stan, odwdzięczy nam się naprawdę długim życiem. 
  • Ceramiczny- najbardziej rozpowszechniony i uniwersalny. Można go spotkać w najróżniejszych wzorach i zdobieniach. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że można parzyć w nim każdy rodzaj herbaty. Wadą jest, tak samo jak w imbryku żelaznym, niemożność mycia go w zmywarce.

Po drugie – dodatki do imbryku

Tak samo jak materiał, liczy się również to, co oprócz imbryka otrzymamy.

  • Imbryk z podgrzewaczem- dodana do zestawu podstawka ma za zadanie utrzymać ciepłotę herbaty. Często w tym celu, wkłada się do podgrzewacza malutką świeczkę.
  • Imbryk z filiżanką– to opcja dla osób ceniących sobie wygodę, gdy imbryk w ciekawy sposób połączony z filiżanką, zapewnia łatwość przechowywania całego zestawu czy pięknie prezentuje się na stole.

Niezależnie od dokonanego wyboru, imbryk do herbaty zawsze doda uroku i elegancji rodzinnym posiłkom czy też spotkaniom w gronie przyjaciół.